
Под истински хляб с квас трябва да се разбира този, приготвен от малко брашно, сол, вода и дива квасна култура (смес от природни дрожди и млечнокисели бактерии). В него не бива да има помощни продукти, срещани така често във фабричните самуни, като например агенти за обработка на брашна, емулгатори, добавъчен глутен, консерванти или добавени ензими. За някои хора само премахването на този химически коктейл от диетичния режим и заместването му с традиционен бавно ферментирал хляб може да бъде достатъчно, за да се решат проблемите с храносмилането.
По-дългата ферментация необходима за квасения хляб (от 8 до 22 часа) го превръща в незаменим продукт за вашето здраве. Квасеният хляб осигурява витамините В1 до В6 от съдържащата се бактерия lactobacillus и витамин В12 от дивите дрожди. Съдържат се още фолиева киселина, тиамин, ниацин, рибофлавин, витамин Е, селен, желязо, манган, калций, магнезий, фосфор, цинк и калий. В допълнение към уникално балансирани протеини и мастни киселини, квасът не съдържа холестерол и разгражда глутена в аминиокиселини. Това го прави не само основна част от най-различни здравословни диети, но и неизменна част от ежедневното меню за пълноценно и балансирано хранене.

По-пълноценно усвояване на полезните съставки на хляба
Това се дължи на по-дългата ферментация необходима за заквасването му, което повишава съдържанието на млечно-кисели бактерии, и води до по-голяма киселинност на хляба, по-високо съдържание на резистентно нишесте. Хлябът приготвен с естествен квас осигурява нужният баланс на pH и други важни фактори, които позволяват на калция, магнезия и останалите елементи в брашното да станат разтворими по време на храносмилането. За разлика от това, когато се добави мая в брашното, калцият и магнезият стават неразтворими, т.е. неусвояеми за организма.
При хляба приготвен с кисело-млечна закваска, настъпва по-пълно разграждане и усвояване на белтъците, и образуването на биоактивни пептиди с антиоксидантно действие.
По-добра регулация на кръвната захар
Квасеният хляб има стойност 68 по гликемичения индекс в сравнение със 100 за другите хлябове. Това означава, че при него нивата на глюкозата в кръвта се повишават по-бавно, в резултат на което се освобождава по-малко инсулин, което е благоприятно по отношение на риска от диабет.
Улеснено храносмилане и намалено съдържание на глутен
Квасът съдържа всички налични амино киселини без протеина, който формира глутена. Освен това по-дългото време за приготвяне на квасения хляб води до разбиването на глутена от брашното в амино киселини. Това улеснява храносмилането, дори и на хората чувствителни към глутена.
Естествено запазване на хляба
Оцетната киселина, която се произвежда заедно с млечната киселина, помага за запазването на квасения хляб като спира развитието на мухъла. Така, квасеният хляб се само запазва по естествен начин без използването на токсични консерванти. Той спира развитието на вредни бактерии като създава по-кисела среда, произвежда анти-бактериални агенти, и абсорбира всички витамини от групата В.
