
Зеленолистните суперхрани – източник на здраве и дълголетие
Зеленoлистните суперхрани са изключително полезни и се препоръчва редовната им консумация. Различните видове зеленолистни като кейл, бейби спанак, дъбовият лист и тученицата имат различни ползи за нашето здраве, ако са отгледани природосъобразно без пестициди, т.е. ако са с чист и натурален произход.
Тези суперхрани имат леко горчив, но свеж вкус, които е следствие на млечния сок, който се съдържа в тях. В тях се съдържат голямо количество полезни витамини и микроелементи. Зеленолистните са богат източник на хлорофил и витамин К. Съдържат доста минерални соли, лутеин и бета каротин. Консумирайки ги, си доставяме завидни дози витамин С, калций, доста фибри, фолиева киселина и желязо.

Кейла е зелено листно растение и вече е в списъка на суперхраните, които трябва да присъстват в хранителното меню на всеки човек. Той е изключително питателен, както и съдържа високи нива на витамини и минерали, от които се нуждае нашият организъм.
Кейлът е от семейството на кръстоцветните зеленчуци, към което спадат още броколите, брюкселското зеле и руколата. Това само по себе си подсказва, че не трябва да очаквате нищо друго, освен много ползи за здравето ви, ако консумирате често кейл.
Той може да се приготвя по сходен начин като спанака – чудесен суров в салата или пък леко задушен като съставка в друго ястие. Трябва да отбележим също така, че кейлът е наричан „новото говеждо месо“ и „Кралят на зелените“.

Бейби спанака Безброй ползи за здравето се крият в крехките зелени листенца – каротин, фолиева киселина, витамин С, Е, К, В2 и В6, минералите – калий, калций, магнезий, фосфор и микроелементи като желязо, нужни за правилния растеж и развитие на малчуганите. Не е за подценяване и белтъчното съдържание, в чийто състав присъстват незаменимите амиконокиселини триптофан, метиони и лизин.
Той е богат на антиоксиданти, които имат положителен ефект за предотвратяване на болестта на Алцхаймер и Паркинсон. Общоизвестно е, че спанак съдържа 4 пъти повече бета-каротин, отколкото например броколите . Освен това, той е богат на фибри, което е ефективно за намаляване на нивата на холестерола в кръвта. Съдържа също големи количества фолиева киселина, която влияе положително върху сърцето и кръвоносните съдове.

Зеленият дъбов лист е вид салата и дължи името си на нестандартната форма на листата си, които наподобяват именно дъбови листа. Среща се в две разновидности – със зелени и с тъмнолилави листа. Листата й са меки и нежни. Характеризират се с приятен вкус. Лилавата й разновидност е с едва доловим горчив вкус. Най-добре е да се комбинира с други видове салатени листа за контраст на вкусове, текстури и цветове.има благоприятно влияние върху бързото заздравяване на различни рани и порязвания, белези язви.

Лоло Россо
Салата Лоло Россо сигурно отдавна е привлякла вниманието ви със своите къдрави листа и интересно оцветяване. Може да я срещнете и под наименованието червена маруля. В основата, листата й са бледо зелени, а в краищата са с наситен червеникаво-кафяв цвят. Листата й са нежни и леко хрупкави, а вкусът е сладък, с леко горчиви и ядкови нотки. Салата Лоло Россо е малка до средна по размер. Розетката й достига до около 15-20 см в диаметър. Отглежда се целогодишно.
Лоло Россо е изключително подходяща за салатени миксове. Къдравите й листа увеличават обема на салатата и добре „улавят“ и задържат дресинга. Листата могат да се използват и като добавка към сандвичи, за гарнитура или легло за печено месо. Съчетава се добре с репички, моркови, чери домати, магданоз, семена нар, слънчогледови семена, чесън, лук, фенел, птиче месо, зехтин, балсамов оцет.

Тученицата (Portulaca oleracea) е най-позната като напорист бурен, но това диворастящо сукулентно растение е също така напълно ядивно, а освен това и много вкусно за ядене. Тученицата има и други имена като тлъстика (да не се бърка с билката тлъстига) и грашеница, и добавя леко киселичко горчив и солен вкус към супи и стър-фрай ястия, а сочните й листа могат да се използват за уплътняване на салатите. Освен кулинарните аспекти, тученицата е пълноценна здравословна храна, съдържаща широк обхват от стимулиращи здравето хранителни вещества, като омега-3 мастни киселини, антиоксидантни витамини и минерали. Тученицата пречиства кръвта и предпазва кръвоносните съдове от натрупване на плаки, допълнителна полза е и предпазването от склерозиране на съдовете и съответно от инфаркт.
В повечето от горе изброените суперхрани съдържат нитрати, които противно на всеобщото мнение имат и полезни свойства, които им спомагат за набавянето на необходимото количество азот при растежа им. При консумацията обаче нитратите имат вредни влияния, и е важно да се знае как да се намали нитратното количество в зелената салата. Един от начините е да се накисват в студена вода за около 30 мин, като водата е добре да се подменя 1- 2 пъти преди консумацията. Когато консумираме зеленолистните под формата на салата можем да ги овкусим вместо с оцет, с лимонов сок. Витамин С, които се съдържа в лимоните предотвратява превръщането на нитратите във вредни вещества за човешкия организъм.